niedziela, 7 lutego 2010

Symbolika kota

Kot ma symbolikę ogromnie szeroką, łącząc w niej cechy wręcz przeciwstawne. Nigdy i nigdzie nie był zwierzęciem obojętnym, choć różne cechy mu przypisywano.
Za „Słownikiem Symboli” Kopalińskiego podaję te symbole, które wydają mi się szczególnie atrakcyjne.

Kot związany jest z Księżycem jako zwierzę lunatyczne, polujące nocą, widzące w nocy, poruszające się bezszelestnie jak sowy i nietoperze. Oczy jego błyszczą w ciemnościach, ciemnościach źrenice zmieniają kształt podobnie jak fazy Księżyca. Kot był atrybutem bogiń księżycowych: Izydy i Artemidy (Diany), która zmieniła się w kotkę uciekając przed stugłowym olbrzymem Tyfeuszem (co opisuje Owidiusz w „Metamorfozach”), księżycowej bogini-czarownicy Hekate i skandynawskiej bogini płodności, czarów i wróżb Frei, która jeździła wozem zaprzężonym w koty i nosiła rękawice z kocich skórek.

Kot jest obrazem elegancji i wdzięku niemal w każdej przybranej przez niego pozycji.
Symbolizuje też lenistwo, wygodnictwo, sybarytyzm – zwinięty wygodnie w kłębek, odsypia w ciągu dnia przez długie godziny swoje nocne przygody, z satysfakcją wygrzewa się na słońcu lub przy piecu.
W starożytnym Egipcie, za panowania V i VI dynastii (2500 – 2200 p.n.e.), kot stał się zwierzęciem świętym, nie ma jednak dowodów na udomowienie go przed 1500 r. p.n.e. jako atrybut bogini Bastet związany był z płodnością, szczęściem, radością i ciepłem słonecznym; boginię przedstawiano jako kotkę lub kobietę z głowa kotki .

Kot zawsze spada na cztery łapy.
Indyjski zbiór „Pańczatantra” (ok. 300 p.n.e.) powiada: „Natura dała kotu dziewięć żywotów zamiast jednego”.

W średniowieczu czarownicy chętnie zmieniali się w koty. Kot zazwyczaj był towarzyszem czarownic.

W tradycji muzułmańskiej czarny kot ma własności magiczne, siedem żywotów, bywa godnym szacunku, ale złośliwym dżinnem. Jego krwią można pisać zaklęcia rzucające urok.

W heraldyce kot symbolizuje odwagę, wolność, indywidualizm, czujność, wytrwałość, chytrość, strategię.

Gnostycy twierdzili, ze kot jest tym w stosunku do psa, czym charakter kobiety w stosunku do charakteru mężczyzny.

1 komentarz:

  1. Kot to dla mnie intrygująca tajemnica,niezależność,asertywność i oczywiście piękno.Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń