środa, 28 lipca 2010

Symbolika drzewa (tree symbol)


Drzewo - Drzewo Życia, Drzewo Świata, Oś Kosmiczna, Filar Świata. "Symbolizm Drzewa Kosmicznego jest prawie niewyczerpany."

Kosmologiczne Drzewo Świata wznosi się w środku Ziemi, w jej "pępku". Łączy 3 krainy kosmiczne: pień jest na Ziemi, gałęzie dotykają Nieba, a korzenie sięgają Piekła ( Ten aspekt symbolizmu drzewa niesie te same treści, co symbolizm góry)

Obraz drzewa to także "symbol życia, młodości, nieśmiertelności i mądrości. Obok Drzew Kosmicznych takich jak jesion Yggdrasil w mitologii germańskiej, historia religii zna Drzewa Życia (Mezopotamia), Drzewa Nieśmiertelności (Azja, Stary Testament), Drzewa Mądrości (Stary Testament) i Drzewa Młodości (Mezopotamia, Indie, Iran). Drzewo jest więc dla człowieka religijnego po prostu wyrazem wszystkiego, co rzeczywiste i święte."

Symbolizm Drzewa Świata wyobraża ciągle regenerujący się Wszechświat i niewyczerpane źródło życia kosmicznego. "W wielu tradycjach archaicznych Drzewo Kosmiczne, wyrażające samą sakralność świata, jego płodność i odwieczność, powiązane jest z ideami tworzenia, urodzaju, inicjacji, wreszcie z ideą absolutnej rzeczywistości i nieśmiertelności. Drzewo Świata staje się w ten sposób Drzewem Życia i Nieśmiertelności. Wzbogacone niezliczonymi (...) dopełniającymi symbolami (Kobieta, Żródło, Mleko, Zwierzęta, Owoce itd.), Drzewo Kosmiczne jawi się nam zawsze jako sam zasobnik życia i władca przeznaczeń (...) drzewo żywe i dające życie."

W Azji Środkowej i Północnej z drewna drzewa kosmicznego szaman robi sobie bęben. Wspinając się na rytualną brzozę skutecznie wchodzi na wierzchołek Drzewa Kosmicznego. przed jego jurtą i w jej wnętrzu znajdują się repliki tego drzewa, które rysuje także na swoim bębnie.

"Według Jakutów, w złotym pępku Ziemi rośnie drzewo o ośmiu gałęziach: jest to rodzaj pierwotnego Raju, gdyż tam właśnie narodził się pierwszy człowiek i żywiony byl mlekiem Kobiety do połowy wychodzącej z pnia Drzewa. (...) Prototypy tego wyobrażenia spotykamy na starożytnym Wschodzie, a także w Indiach (gdzie Jama, pierwszy człowiek, pije razem z bogami w pobliżucudownego drzewa, Rygweda X, 135, 1) i Iranie (Jima na Górze Kosmicznej obwieszcza nieśmiertelność ludziom i zwierzętom, Jasna 9,4 nn; Widewdat, 2,5 ).

Goldowie, Dołganie i Tunguzi powiadają, że dusze dzieci przed narodzinami spoczywają, niczym małe ptaki, na gałęziach Drzewa Kosmicznego, gdzie przychodzą po nie szamani. Ten mityczny motyw (...) znajdujemy też na przykład w Afryce i Indonezji. kosmologiczny schemat Drzewo-Ptak (= Orzeł) lub Drzewo z Ptakiem na wierzchołku i Wąż u korzenia, choć specyficzny dla ludów Azji Środkowej i Germanów, jest prawdopodobnie pochodzenia orientalnego, jednakże ten sam symbolizm wyrażony już został na zabytkach prehistorycznych.

Innym tematem pochodzenia czysto egzotycznego jest temat Drzewa - Księgi Przeznaczeń. U Turków Osmańskich Drzewo Życia ma milion liści, a na każdym z nich wypisane jest przeznaczenia jednego człowieka; gdy tylko człowiek umiera, liść opada. Ostiacy wierzą, że Bogini siedząca na niebiańskiej Górze o siedmiu stopniach wypisuje los człowieka zaraz po jego narodzeniu na drzewie o siedmiu gałęziach."

Na koniec fragment wart przytoczenia:
"Błędna byłaby wiara, że tak zwane kulty wegetacji należy wywodzić od przeżycia świeckiego, naturystycznego, wiążącego się na przykład z wiosną i przebudzeniem natury. Wręcz przeciwnie - religijne przeżycie odnowienia świata (= ponowny początek, stworzenie na nowo) poprzedza wartościowanie wiosny jako zmartwychwstanie i uzasadnia je. To właśnie misterium okresowej regeneracji Kosmosu nadało wiośnie znaczenie religijne. Poza tym w wypadku kultów wegetacji nie zawsze w punkcie centralnym znajduje się naturalne zjawisko wiosny i pojawiania się wegetacji - raczej chodzi tu o znak zapowiadający misterium kosmiczne."

Cytaty i opracowanie wg Mircea Eliade " Sacrum i profanum" oraz "Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy"

4 komentarze:

 1. Zawsze mnie zastanawiało..ile dane drzewo widziało w swoim zyciu...ile ludzi pod nim siedziało..ile kłótni widziało, ile roześmianych twarzy, ile dzieci zerwało listki z niego...
  ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe wierzenia.Drzewa także mają moc uzdrawiającą.Kiedyś znałam kobietę,która codziennie obejmowała brzozę,przykładając do niej swoje czoło.Mówiła że w ten sposób czerpie z niej pozytywną energię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Drzewo, szczególnie duże, piękne wzbudza zawsze we mnie uczucie wielkiego podziwu.
  Kocham wszystkie drzewa, nigdy nie zastanawiałam się nad ich symboliką. A może powinnam ?
  Pozdrawiam bardzo serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiesz Arkadio - faktycznie ludzie czasem mówią, ze brzoza działa uzdrawiająco. Hmm... może cos w tym jest? Wokół mojego domu mam dużo brzóz. Fajnie :)

  OdpowiedzUsuń